Doprava

Jakou vzdálenost má smysl jít pěšky? Kdy a proč se vyplatí používat hromadnou dopravu? Je možné sdílet auto s více lidmi?

Doba trvání 1 x 45 min
Kde ve třídě

Přeprava po městě je součástí našeho každodenního života. Jezdíme do školy, do práce, na nákup, k doktorovi, k babičce. Někdo řeší veškeré pochůzky jízdou autem, někdo jede autem jen na nákup, jiní jedou všude vždy na kole. Pochůzka je ovšem od slova chodit. Jakou vzdálenost má smysl jít pěšky? Kdy a proč se vyplatí používat hromadnou dopravu? Je možné sdílet auto s více lidmi?

Každodenní dojíždění do práce a do školy je nezbytnou součástí našeho života. Umíme si představit, že bychom měli jedno auto se sousedem společně? V zahraničí je to běžně možná alternativa. Používání hromadné dopravy a dojíždění vlakem je samozřejmostí.

Už i v České republice jsou lidé, kteří mají Auto na půl. Cyklistická iniciativa je již poměrně etablovaná. Cyklojízdy Prahou jsou populární, ale dochází během nich k nepříjemným střetům, jako během letošní cyklojízdy tunelem Blanka. Během takových cyklojízd se objeví mnohem více lidí, než je běžných uživatelů kol. Ne všechny iniciativy cyklistů končí špatně. Do práce na kole povzbuzuje a motivuje používat kolo při každodenním dojíždění, což je zdravé nejen pro cyklistu samého, ale i pro jeho okolí, které je ušetřeno výfukových plynů, které by možná vypustil při jízdě automobilem.

Žáci si zmapují svou cestu do školy a zamyslí se nad ní. Zároveň uvažují o svých dalších trasách po městě a jeho okolí v kontextu náhlých výkyvů počasí, jako je bouřka či krupobití. Jak se mohou dostat pro čerstvé pečivo, když je všude ledovka?

Žáci řeší také kritické otázky, které by měly zajímat městské zastupitelstvo: Co vám ve vašem městě při transportu chybí? Kde byste rádi bezpečně přecházeli silnici? Kde byste rádi v klidu jeli na kole?

Ke stažení

Mám dotaz k aktivitě